domů vystoupení nahrávky zpětná vazba vzkazy skupina podklady obrázky ke stažení odkazy
Novinky na stránkách a kontakt na nás Přehled termínů koncertů Naše tvorba ve formátu MP3 Anketa a výstřižky z novin Vaše vzkazy pro nás a naše pro vás Dějepis kapely a informace o členech Texty a akrody našich písniček Fotky, fotky a zase fotky Chcete-li být maxipso-fíkově-styloví Kdyby vás to už u nás nebavilo
© 2005-2019 maxipes fík
e-mailové adresy na nás: soňa markéta luboš honza petr david
naše kronika
 
dějepis skupiny maxipes fík (ex mrtvý řízek), ale nebojte - ne na známky ;-)


zpět

Protože o budoucnosti toho moc nevíme, rozhodli jsme se sepsat něco o minulých událostech v chodu naší milé kapelky. Přece jenom už máme něco za sebou...

Nejnovější příspěvek 21. 1. 2014

Vznik kapely Mrtvý řízek byl sen pětice hudebníků jedné třídy Masarykova gymnázia. Tento sen se stal skutečností díky příbuzenskému vztahu bubeníka Davida, jehož vzdálený švagr hraje ve skupině Dwa seksy na bicí, která byla v době vzniku MŘ již zaběhlou kapelou. Měli tedy i vlastní zkušebnu.

Tuto zkušebnu (garáž) v Plzni na Roudné začal Mrtvý řizek aktivně využívat v počáteční sestavě Luboš Kuchynka (kytara), Marek Šimana (kytara), Honza Mráz (akordeon), Petr Klíma (baskytara) a David Zita (bicí). Marek ale navštívil pouze první zkoušku, pak dal přednost lukrativní brigádě (25 Kč/hod) v Delvitě. Skupina byla proto nucena sehnat nového kytaristu, který se posléze objevil (byl objeven) coby kytaristka Hanka Vaníková. V této sestavě setrvala kapela dodnes. Ne všichni členové měli již od počátku existence Řízku hráčské zkušenosti se svým nástrojem. Petr k baskytaře přešel od violoncella, David za bicí přesedl od klavíru a kytary. Honza se nakonec ve větší míře vzdal akordeonu ve prospěch kláves. I toto kádrové obsazení setrvalo dodnes.

Vznik skupiny Mrtvý řízek je datován k neurčitému dni února roku 1998, odkdy funguje s vyjímkou letních prázdnin nepřetržitě. Na Roudné ale nevydržel pro nevoli místních obyvatel, která se projevila uzamčením kapely Dwa seksy během jejich zkoušky. Paradoxně Řízek dostal návrh coby kapela k oslavě padesátých narozenin našeho souseda, navíc když skupina měla teprve 6 vlastních písní a zbytek repertoáru tvořila tvorba naší oblíbené Zvlášňý školy. Takže jsme se stěhovali. Na Bory, zase do garáže. Vlastně musím uvést pro surfaře z celého světa, že jsme plzeňská kapela.

Hraní na Borech bylo pro nás přínosné. Odehráli jsme tři veřejné zkoušky s poměrně solidním úspěchem, který jsme si vzhledem k prodělané trémě určitě zasloužili. Rovněž se nám podařilo rozšířit repertoár až na 27 původních písní. Zde jsme vydrželi zhruba rok do dubna 1999, kdy přišel vyhazovák a společně se Dwěma seksy jsme museli hledat nové útočiště.

To bylo nalezeno na Bukovci, pro změnu opět v garáži. Klídek, pohoda, ptáčkové zpívali, akorát jsme poněkud zpohodlněli a začalo nás štvát hraní v zimě. Proto jsme se někdy v listopadu 1999 stěhovali do plzeňského klubu Notor, poté, co jsme složili dalších 7 pecek. Tady jsme nebyli nuceni platit nájem a elektriku, ale za to jsme museli měsíčně prezentovat své umění. To nám nevadilo, což se ale o Dwou Seksech říct nedalo. Navíc je už štvalo zkoušení s jinou kapelou, a proto se stěhovali na jaře 2000 do Černic.

Tuto vzniknuvší krizi se nám podařilo zažehnat azylem ve zkušebně dnes již neexistující skupiny Děda Lebeda na Skvrňanech, kde jsme zkoušeli asi měsíc. Pak nás zase vyhodili (pronajímatel) a my se stěhovali do obce Tlučná, kde si momentálně neexistující kapela Macerace zřídila zkušebnu z místního kina. A tady momentálně občas zkoušíme.

Abych celou historii kapely nepojal jenom jako estrádu stěhování a poznávání všech koutů Plzně a okolí, chtěl bych ještě zmínit některé zlomové momenty v existenci kapely.

Asi tím nejdůležitějším byl bezpochyby vznik prvního CD "Ži(v)je" pořízeného živě Pod Lampou. (Zdravíme Romana Pekaře a Přemka Haase!) Během natáčení jsme si všichni dokázali, jak na ty naše nástroje neumíme a že nic nevydržíme. Ke konci natáčení to už byly nervy, ale tím si poprvé ve studiu projde asi každá kapela. Dalším zlomovým bodem byl náš první koncert pro větší množství lidí, který se odehrál v tělocvičně naší školy. Ale nějak jsme to zvládli a teď vzpomínáme v dobrém. Nedlouho předtím jsme si odbyli generálku na soutěži Múza 1998, kde jsme získali cenu publika. Tím jsme dokázali, že je možné, aby kvantita vítězila nad kvalitou. Díky manažerovi Dwou seksů jsme se objevili ve zpravodajství místní televize ZAK, což nás rovněž potěšilo. Dalšími mediálními zkušenostmi byly ukázky z naší tvorby v pořadu Rock Time Českého rozhlasu Plzeň (zdravíme Láďu Rotta), kritika Petra Korála v Rock&Popu, podle které hrajeme "naivňoučký punk'n'roll s klávesami", a pak ještě rozhovor na Evropě 2, který byl pro nás velmi přínosný a srdečně zdravíme Dana Šimáněho, který nám shodou okolností moderoval rovněž maturitní ples.

Abych nevynechal další důležité události naší skupiny, zmíním ještě soutěž Bítová liga 1999, kde jsme se účastnili semifinále, a soutěž Múza 1999, kde jsme se umístili na druhém místě v ceně publika. (Někteří fandové zapomněli odevzdat hlasy.)

Závěrem bych chtěl upozornit na přípravu nového alba, které bude obsahovat kolem 14i původních kompozic a které se bude točit pravděpodobně v září 2000. Křest by měl proběhnout 25. 10. v klubu Černý racek, který nás vždy potěšil kvalitním zvukem.

srpen 2000

Nové album se bude nazývat "Řekni proč", protože odpověď na tuto otázku je nám stále neznámá, a původních kompozic nebude 14, ale 13 + jeden velmi dobře známý bonus, točit se bude položivě v plzeňském digitálním studiu Accent od 18. do 21. září. Držte nám palce.

4. 9. 2000

Další důležitou novinkou hodnou sdělení našemu milému příznivci je skutečnost, že již 100% členů kapely oplývá vlastními aparáty. Petr již nějakou dobu kombem vlastní (Lubošovy) výroby s výkonem 280W a Honza již tři měsíce kombem Torque (30 W) zakoupeným od kytaristy rozpadnuvší se skupiny Děda Lebeda. Velké osamostatnění Mrtvého řízku přišlo v průběhu léta 2000. Hanka oslavila svátek, který jí maminka zpestřila malým Peavey, který se nezdá, ale řve jako kráva. Lubošovi, stavějícímu své hifi kombo již od Vánoc 1999, se podařilo odhalit technologický problém a uvést svůj špičkový (160 W) výrobek do provozu. Naštěstí ani David se nenechal zahanbit, a tak si opatřil zánovní bicí v ceně 2500,-. Kdo umí, ten umí.

7. 9. 2000

Mrtvý řízek má za sebou soustředění, které se konalo od 11. do 15. září u Luboše na chatě a mělo sloužit jako příprava k natáčení. Soustředění bylo skutečně v pohodě, a tak má kapela za sebou kromě spousty sehraných tónů rovněž zmáknutou práci stěhováků po vystěhování naší "zkušebny", taky jsme si vychutnali slast, který prožívá průměrný pyroman, když jsme pálili u Davida nepotřebný nábytek, a kterou zažívá pyroman po desítkách vypitých hektolitrech piva. To nám fakt sedlo. Ještě abych nezapomněl, byl se za námi podívat saxofonista a učitel našeho Masarykova gymnázia Toník Kolář, který nám na novém albu zahostuje. No nic, nezbývá než se těšit do studia.

16. 9. 2000

Ve dnech 18. - 20. září se Mrtvý řízek odebral do 56stopého digitálního studia Accent, aby zde zahájil práci na novém albu. Během těchto tří náročných pracovních dnů byla natočena hudba pro 13 původních kompozic skupiny. 25. se dáme do zpěvů a pak se už bude míchat a masterovat... I touhle cestou bychom chtěli poděkovat našemu zvukaři Petru Kovandovi za trpělivost, kterou s námi měl, i když kvalitně provedenou práci by si asi představoval jinak. Říkal, že pod tohle album se nepodepíše. Prý kdybychom se víc snažili, mohly to být skvělé písničky. Dík.

21. 9. 2000

Už je to doma! Fakt dobrý. :-) Jasně, že by to mohlo být lepší, ale vzhledem k tomu, že jsme si jako chudá studentská kapela mohli dovolit pouze 32 hodin, jsme spokojení. Navíc je to pro nás určitě krok nahoru, protože můžeme srovnávat s minulým albem. Bereme to srovnání asi tak, jako svoji tvorbu hodnotí skupina Kabát. To první album obsahuje hity, druhé se zase líbí víc nám kvůli hudební a zvukové stránce.

Teď už jenom zase najít nějakou zkušebnu a můžeme se dát do práce na nových peckách, kterých jsme už připravili tisíce. Taky by to chtělo osvěžit ty starší...

2. 10. 2000

Křest už máme za sebou a myslím, že spokojení byli všichni. My, diváci i klub. Celkovou úroveň kromě našeho stoprocentního nasazení bezesporu zvýšila účast kmotra našeho CD Démy ze Znouze, který ač křtil poprvé, jak se přiznal, křtil bezkonkurenčně. Stejně tak zahrál náš host, šťáhlavská kapela Doutnající pařezy. Všem zúčastněným srdečně děkujeme a těšíme se na další spolupráci. A na další křest.

Teď nás ale čeká náročná práce na již výše zmíněném množství nových písniček. Vrcholí totiž jednání o nové zkušebně, takže jestli to nedopadne špatně, tak to dopadne dobře.

A nakonec bychom chtěli ještě vyzdvihnout jméno Honzy Bešty, který se podílel na vzniku stránek tak, že zdigitalizoval fotky a rozhovor na Evropě 2 na těchto stránkách.

4. 11. 2000

Neuvěřitelné! Chromí odcházejí po svých! Po pěti dlouhých měsících má Mrtvý řízek opět zkušebnu. Děkujeme moc Adéle Puchnerové za její snahu a jejímu tatínkovi za bezplatné zapůjčení garáže. Máme fakt moc velkou radost, že existují pořád lidi, kteří jsou ochotní udělat něco bez vlastního prospěchu. Jestli se nestane něco neočekávaného, bude v neděli 19. jubilejní první zkouška. Všichni se moc těšíme, protože jak může jakékoliv hudební uskupení zvyšovat svoji úroveň bez řádného zkoušení. Budeme se na vás těšit 24. v HiFi klubu na náměstí Republiky.

17. 11. 2000

První zkoušky už máme za sebou a naše zkušebna se postupně stává útulnější a útulnější. To snad hlavně díky tepelné izolaci v podobě závěsu u vrat. Hrát teď v zimě je pro každou garážovou kapelu docela problém. Máme radost, že už se budeme moct konečně věnovat novým věcem, abychom našemu fandovi nezevšedněli...

Ještě jsme vám všem, kdo jste v pátek do HiFi dorazili, chtěli poděkovat za fajn atmosféru a skupině Öpresz szalasary za jejich pohodový osobitý styl. Byli jste sladký, slečno a kluci.

26. 11. 2000

Bohudík (nebo bohužel?) se konec roku, století a tisíciletí existence hudebního uskupení s názvem Mrtvý řízek nijak nedotkl, takže pracujeme na nových věcech a těšíme se na koncert v DPL. A na vás.

6. 1. 2001

Ve středu 31. ledna jsme odehráli koncert v Divadle Pod lampou, který se podle názoru některých zůčastněných honosil kvalitním zvukem, za který můžeme poděkovat mistrovi zvuku Žebrovi (shodou okolností zvukař našeho prvního CD, vzpomínáte?), i když v nás budily smíšené dojmy pocity nesehranosti. Možná jsme se špatně slyšeli na pódiu, možná jsme málo cvičili, ale věříme, že 22. února v Rackovi podáme opět stoprocentní výkon, tentokrát se skupinou Laik.

10. 2. 2001

Čas letí jako voda a koncert 22. února je nenávratně pryč. Dle názoru jedné pětiny kapely a autora stránek se jednalo jeden z nelepších koncertů skupiny Mrtvý řízek v historii. Nepřišlo sice tolik lidí, jako bývá zvykem, ale byl všední den, tak děkujeme všem těm, kdo si čas udělali. Aspoň se nechalo dýchat. A aby chvály nebylo málo, děkujeme zvukaři Martinovi (?) za standartně kvalitní nazvučení, a to jak na pódiu, tak hlavně venku. Komu patří další dík za hezký večer, je skupina Laik, která svojí veselou tvorbou dobře naladila minimálně autora stránek...

A aby toho hraní nebylo málo, byli jsme pozváni na koncert tamtéž 3. března. Takže pokud máte chuť na Řízek, jsou vám dveře klubu otevřeny.

24. 2. 2001

Já vim, už jsem se dlouho neozval. Takže abych to napravil. Koncert 3. března kapela hodnotila smíšeně. Každopádně si s námi nezahrál kytarista Lubošek, protože měl nějakou zásadní akci. Proto byl zvuk o něco prázdnější. A moc nám to nešlo. Zato Hanka se dobře slyšela, takže spokojenost největší. Strangemind umí. Uměli i zahejbat s lidma.

Zcela bez rozporů ale pro nás byla akce 12. dubna v klubu Chameleon. Děsně v pohodě zvukař nám vytvořil děsně v pohodě zvuk, takže atmosféra byla taky v pohodě. Povedlo se nám dokonce po dvou letech přimět naše milé fanoušky k pohybu. Moc si vážíme toho, že si na nás lidi během velikonočních prázdnin udělali čas, byli skvělí, fakt jsme byli moc rádi. Příjďte zas!

18. 4. 2001

Milý fando dobré muziky, mrzí nás, že Ti to sdělujeme až teď, ale Mrtvý řízek neočekávaně vystoupil na květnových studentských slavnostech zvaných majáles na plzeňském výstavišti. Přes nezanedbatelnou nepřízeň počasí nám vyšlo docela dobře všechno ostatní. Zvuk byl fajn (nesrovnatelný s tím před dvěma roky, kdy jsme si řekli už nikdy) a lidi nás taky dobře brali. I přes to, že jsme hráli na začátku a spousta přítomných se sotva probudila po páteční noci.

29. 4. 2001

Hudební formace Mrtvý řízek odehrála v neděli 20. května koncert v Elektře, čímž prodělala hned najednou dvě premiéry. Za prvé bylo vystoupení v klubu Elektra naším prvním vystoupením na tomto mezi hudebníky často sporně diskutovaném místě, za druhé se jednalo o první nedělní řízkovskou párty. I přes tu neděli se sešla solidní hrst věrných příznivců, která předvědla, že i když Řízek je Mrtvý, nemusí na tom ostatní být stejně. O kvalitní ozvučení se postaral Šprcka ze Semtexu, za což mu nebývalý dík.

22. 5. 2001

I další příspěvek se bude týkat našeho hraní. Ostatně co je během existence hudební skupiny důležitější? Tentokrát se jednalo o vystoupení v Divadle pod lampou, kde spolu s námi představili svoji tvorbu ještě skupiny Mrumle a Pangea. Dle zvukaře byl večer stylově pestrý, což byl ostatně účel. My můžeme s radostí panu zvukaři poděkovat za fajn zvuk, nejlepší, co jsme v Lampě zažili. Doufejme, že se ještě setkáme.

2. 6. 2001

Mrtvý řízek zakončil sezonu 2000 / 2001 svým posledním vystoupením v klubu Černý racek. Ten se bude během prázdnin zavírat. Bohužel. Je to již druhá ztráta domovského podniku v historii skupiny. K samotnému vystoupení: Nehráli jsme sami, jako první podali standardně stoprocentní výkon Rio Grande. Během tohoto se klub velmi solidně naplnil. A nálada zdála se býti výborná. Škoda, že ne vše bylo tak fajn. Když pominu poměrně špatnou komunikaci s mistrem zvuku, tak náš nástup, tzn. první písničky, na pochvalu určitě nebyl. Ještě větší škoda je, že mezi nimi byl i náš zdařilý novinkový počin. Doufejme, že to bylo pro nás dostatečným ponaučením a že příštímu vystoupení už nic chybět nebude. Tak hezké prázdniny.

30. 6. 2001

Tak prázdniny jsou za námi, všichni jsme si od sebe dostatečně odpočali, a proto jsme připraveni na novou sezonu. K jejímu začátku připadlo překvapivé zjištění, že jistá hudební skupina - dnes Dětská výživa - se ve svém počátku někdy jmenovala jako my. Neuvěřitelné. Citace: Skupina byla tedy celá a začalo se uvažovat o názvu, který se ovšem asi půl roku měnil jako ponožky. Např.: "Nakladač, Univerzální povely, Mrtvej řízek, Pizza Carpet,...". Kdo nevěří, nechť se přesvědčí na http://dv.web3.cz/ v odkazu na hitorii skupiny. Ještěže jsme byli první. :o)

1. 9. 2001

První vystoupení ve školním roce 2001/2002 bylo docela super, jak se na Chameleon sluší a patří. Také díky Tobě, milý fanoušku...

22. 9. 2001

Milý hudební fando! Dlouho se zde nic nového neobjevilo, takže to musím napravit. Hodně se toho stalo za tu, dobu, co jsem se neohlásil. Je toho na čtyři odstavečky, takže hezky popořadě!

24. 10. 2001 byl odehrán koncert v Divadle pod lampou. Doufáme, že jsme podali standardní výkon, i když jsme neměli zcela nejlepší dojmy. Ale třeba jsme na sebe moc přísní... :)

Další zpráva je poněkud zásadnější: Po více než třech letech končí historie skupiny, jak jí každý její příznivec zná. Naše zpěvačka a hráčka na sólovou kytaru Hanička se z osobních důvodů rozhodla pro ukončení svého působení ve skupině. S díky jí popřejme hodně štěstí na jejích nových působištích. Přestože nás toto rozhodnutí citelně zasáhlo, zatím se nevzdáváme. Na postu zpěvačky nahradí Hanku zpěvačka skupiny Tleskač Olinka Konopíková. Kytaristu stále hledáme. Změna obsazení postů ve skupině se na této prezentaci graficky projeví pravděpodobně v letních měsících 2002.

Přicházíme o naši milou zkušebnu v areálu borských garáží. Několik postkomunistických papalášů považuje hudebníky za potenciální (ne-li přímo aktivní) původce všeho zla, takže se budeme opět stěhovat. Tentokrát do klubu Notor.

Bylo odehráno poslední vystoupení ve "staré" sestavě, které v koktejlbaru Runway shlédlo 84 platícíh diváků. Děkujeme za přízeň a myslíme, že jsme přivší nezklamali a že to půjde i dál. Snad.

23. 11. 2001

Konec prosince přináší nejen Ježíška, ale i několik informací o skupině Mrtvý řízek. Jedna informace říká, že jsme dali dohromady nejlepší zkušebnu, jakou jsme kdy měli. Hlavně, abychom o ní zase rychle nepřišli. Další postřeh se týká křtu alba Plzeňská scéna III, který Mrtvý řízek uvedl. Koncert byl odehrán ve čtyřech a po měsíci nezkoušení, výsledek ale byl (podle nás) zcela v rozporu s možným očekáváním. Tedy těšme se na příchod nového roku a na "comeback" Mrtvého řízku.

20. 12. 2001

Co je nového, ptá se jistě každý správný příznivce skupiny Mrtvý řízek. Skoro nic, zní skoro správná odpověď. Pilně pracujeme, Olinka se učí, Luboš se učí, abychom již brzy mohli uskutečnit seriozní řadové vystoupení. Samozřejmě vás čekají novinky, takže je na co se těšit. Další věcí je, že naše "extrasoutěž" má svého prvního výherce, kterým se stal Tomáš Kleiber z Rakvic, což je až na Moravě. Blahopřejeme.

16. 2. 2002

Nazdárek, milý hudební fando! Rádi bychom se s Tebou podělili o nové informace týkající se Mrtvého řízku. Ten (skoro již tradičně) vystoupil na plzeňském majálesu. Vystoupení to bylo v jistých směrech tradiční - opět jsme hráli mezi prvními - a v jistých směrech naprosto netradiční - bylo to první veřejné vystoupení s naší milou Olinkou. Nám se hrálo docela dobře a doufejme, že i dojem na Tebe, milý příznivče, byl pozitivní.

Trochu jiná situace byla naše skutečně první řadové vystoupení (s Olinkou), které se konalo včera a proběhlo, stejně jako to poslední (s Hankou), v klubu Runway. Co bylo pozitivní: Po dlouhé době (rovněž) vystoupila skupina Öpresz szalasary. Děkujeme velmi pěkně. Stejně tak děkujeme přivším fanouškům za vytvoření pohodové atmosféry. Co nás příliš nepotěšilo: Hodně lidí dalo přednost májkám a majálesu před naším koncertem, což pro nás byla docela citelná rána, vzhledem k významnosti vystoupení. Zvuk se nepovedl jako na posledním koncertě, ale to už asi tak moc nevadilo. Uvidíme, co na nás čeká ve světě - v pátek jedeme na majáles do Blovic... :)

1. 5. 2002

A máme to za sebou! Myslím tím další cennou zkušenost pro Mrtvý řízek. Blovický majáles proběhl a my zahráli podruhé mimo Plzeň. Bohužel nemůžeme hodnotit večer z pohledu návštěvníka, zato z pohledu kapely by postřehy vypadaly asi takto: Předpokládám, že nejenom my, ale hlavně organizátoři očekávali větší návštěvu. Podle zdroje z řad organizujících studentů se však dostavilo 250 platících. V plzeňském klubíku by to bylo opravdu dost, v blovickém "liďáku" to ale tak monumentálně nevypadalo. Nám se hrálo výborně, zvuk na pódiu byl brilantní a dole v rámci možností snad taky. Vzhledem k přítomnosti skalních příznivců v obecenstvu byla i nálada dobrá, a tak i celkový dojem z nás byl snad pozitivní. Po nás zahrála skupina Eges.

4. 5. 2002

Svůj další řadový koncert odehrál Mrtvý řízek 29. května 2002 v plzeňském (jak jinak) Divadle pod lampou. A nebyl na to hraní sám: Spolu s ním vystoupil Petr Mach, velice to zajímavý útvar regionální hudební scény, navíc řekl bych legendární, ale byl bych velmi nerad, kdyby se tím pánové od Machů cítili dotčeni. Je hodně aspektů, podle kterých se posuzuje celková úroveň (možná se dá říct kvalita) hudebního vystoupení. Proberme si je hezky popořádku: :) Plusy: pěkný zvuk na pódiu, snad i před pódiem, solidní výkon (z našeho pohledu), skvělý Petr Mach. Mínus: skoro prázdný sál. Proto velký dík patří několika skalním příznivcům, kteří si přes všední den (večer) udělali čas. Doufejme, že v Chameleonu to bude lepšejší...

30. 5. 2002

Sezónu školního roku 2001/2002 zakončil Mrtvý řízek v klubu Matrix. Ne že by původně plánovaný Chameleon spolu se změnou barvy změnil i název, ale jak už to tak chodí u dobrých plzeňských klubů, byl "z technických důvodů" uzavřen. Věčná to škoda, za chvíli už v Plzni nebude skutečně kde hrát. Jsme ale rádi, že sličná paní provozní klubu Matrix nám týden před akcí vyšla vstříc a koncert se tak díky ní a panu majiteli mohl uskutečnit. Určitě je pozitivní, že zvučil Roman Pešek, to je taková záruka kvality mezi plzeňskými muzikanty. Hrálo se dobře, tak je jen škoda, že si lukrativní termín večer před vysvědčením nezvolilo více příznivců naší skupiny. Třešničkou na dortu večera bylo premiérové vystoupení skupiny Mrumle. Tak hezké prázdniny!

1. 7. 2002

Mrtvý řízek bude v činnosti pokračovat i ve školním roce 2002/2003. :)

22. 9. 2002

A máme tady jedno kulaté číslo! Nejedná se o 5. výročí existence skupiny Mrtvý řízek, jak by mohl pozorný příznivce skupiny tušit, protože to nás čeká až příští rok, ale tím zmiňovaným kulatým číslem je 10, což představuje pořadové číslo našeho nového "domova" mezi těmi, kterými jsme se už "prohráli". Ano, po kolekci sídel garáž Roudná - garáž Bory - garáž Bukovec - Notor - garáž Černice - železniční domek Skvrňany - kino Tlučná - garáž Bory - Notor přichází naše desítka: sklep Skvrňany. Sláva našemu desátému domovu! :)

30. 9. 2002

O něco později než obvykle, ale hlavně že přece: Byla zahájena sezóna 2002/2003, a to v úterý 12. 11. 2002 v klubu Hifi. Věříme, že se jednalo o úspěšné zahájení, ale to hlavní posouzení stojí vždy na našem milém příznivci. Nálada byla dobrá, zvuk brilantní (tedy alespoň na pódiu), pivo teklo proudem a byly představeny dvě nové skladby. Pokud by tento koncert znamenal trend vývoje skupiny, nebylo by si jistě na co stěžovat. Tuto vysoko posazenou laťku se pokusíme přeskočit (nebo alespoň dorovnat) na naší vánoční besídce 19. 12. v Runwayi. Tak šťastné a červené!

18. 11. 2002

Štědrý večer ještě nenastal, každopádně Mrtvý řízek už svým příznivcům vánoční dárek nadělil. Byla jím samozřejmě vánoční besídka 19. 12. v Runwayi. Spolu s Mrtvým řízkem vystoupila namísto původně avizovaného Chleba skupina Laik, která na nabídku společného vystoupení přistoupila v den koncertu. Patří jim tedy velký dík. Stejně tak jsme rádi za přízeň a podporu příznivců, kteří se v hektickém předvánočním čase rozhodli právě pro nás. Nyní už nezbývá, než popřát všem našim milým přátelům kvalitní hudby všechno pěkné a hodně hezkých hudebních zážitků do nového roku. Na viděnou a hlavně na slyšenou v klubu Kapsa.

21. 12. 2002

Hudební uskupení Mrtvý řízek zahrálo poslední lednovou sobotu pro své příznivce v klubu Kapsa na Klatovské třídě. Tento malý milý podnik tvoří spolu s Divadlem pod lampou a klubem Runway trojici jediných třech plzeňských podniků, kde se může Mrtvý řízek svým příznivcům živě představit. Výhodou Kapsy je možnost zahrát v sobotu. V každém případě budeme našim příznivcům vděční za každý tip na další kluby, ve kterých by bylo možné si zahrát. Na viděnou a na slyšenou na některém únorovém vystoupení...

1. 2. 2003

V košutecké Runwayi zahrál včera Mrtvý řízek jako host domažlických Jam Boy Slim. Přes hlasovou indispozici většiny zpívajících členů obou skupin a poměrně nízkou návštěvnost zaviněnou úmyslnou nedostatečnou propagací večírku se jednalo o velmi příjemnou akcičku, kde bylo vidět, že společným zájmem všech zúčastněných je muzika, ať už se jednalo o vystoupivší crossoverové formace nebo naslouchavší příznivce. Akorát by nás zajímalo, jestli někde existuje nějaká věrohodná definice stylu 'crossover'...

12. 2. 2003

Za jedno z nejúspěšnějších působení skupiny Mrtvý řízek v její pětileté historii by se bezesporu dalo považovat vystoupení na letošních studentských slavnostech Majáles 2003, které se konaly zřejmě naposledy na plzeňském výstavišti. Mimo kvalitní technické zabezpečení scény "za řekou", která letos sloužila rockovým a folkovým formacím dohromady, je třeba ocenit ještě matku Přírodu za to, že nás (a hlavně návštěvníky) příliš netrápila deštěm, a samotné studenty a přátele studentských slavností, kteří vytvořili velmi pohodovou atmosféru. To je takový pozitivní bludný kruh: Posluchač se baví dobře, kapela se baví tím lépe, což se pozitivně přenáší na posluchače atd. :) Pozvěme tedy všechny tvůrce dobré nálady 14. května do Divadla pod lampou...

5. 5. 2003

Už i koncert 14. května je za námi a tedy i předposlední vystoupení Mrtvého řízku v rámci evropského turné a školního roku 2002/2003. Je třeba uvést, že volba data vystoupení je problematická záležitost z hlediska snahy skupiny zavděčit se co největšímu množství svých příznivců. A tento datum (14. května) byl poměrně nevhodným průsečíkem všedního dne se zápočtovým týdnem na VŠ a svaťákem na SŠ. To se ale nedá nic dělat a fakt je, že zvuk byl díky novému zvukaři velmi pěkný a nám se hrálo dobře. Také díky milým zúčastnivším se. Tedy pozor: Neprošvihněte poslední vystoupení 24. června v košutecké(m) Runwayi!!! ;)

21. 5. 2003

Ačkoliv to nebylo pravděpodobné, nedalo se to předem vyloučit. "Možná přijde i kouzelník fest" byl název úterního večírku, kam sice žádný černokněžník nedorazil, ale sešel se na něm výběr plzeňských hudebních těles (v abecedním pořádku) Laik, Mrtvý řízek, My nevíme a Tři dřeváci. Tedy skupiny, které ve svém hudebním projevu nezapřou punkový základ, ale každá má svůj osobitý styl. :) Na tak významnou akci byl povolán i profesionální zvukový mistr, který velkou mírou přispěl k bezproblémovému průběhu celého vystoupení. Velký dík samozřejmě patří všem zúčastnivším se, ať již aktivně, nebo pasivně. Mrtvý řízek děkuje všem svým milým příznivcům za přízeň, přeje hezké letní prázdniny a doufá, že se po nich setkáme v plné síle a snad i s novým CD...

26. 6. 2003

Drahý hudební příteli, chystají se novinky, proto vytrvej v navštěvování těchto stránek... ;)

26. 9. 2003

Už je to tady! Mrtvý řízek se konečně rozhoupal a natočil nové album. Obsahuje 11 původních písniček v celkové délce 40':10". Nahrávka vznikla během září ve studiu PyHa u Přemka Haase a je třeba říct, že spolupráce to pro nás byla výborná, zábavná a přínosná. Ukázky si můžete poslechnout zde a objednávat (za 190 Kč + poštovné a balné) pro změnu zde. Další změnou, ke které v souvislosti s vydáním nového nosiče dochází, je vylepšení grafiky našich stránek a jejich přesun z adresy http://rizek.misto.cz na http://www.mrtvyrizek.cz. Věříme, že nová adresa se bude lépe pamatovat. :) Samozřejmě se rozrostla i naše fotobanka zde a zde... Přejeme tedy našemu milému současnému i budoucímu příznivci, abychom ho dobře bavili... ;)

Křest zatím není bohužel možné naplánovat, protože nejprve musí dojít ke změně na pěveckém postu. O tom ale někdy jindy...

4. 10. 2003

Skupina se usnesla na oficiálním vydání desky, a to v plzeňském Aviku. Pro koncového spotřebitele nahrávky, tedy pro našeho milého posluchače to znamená, že si nahrávku bude moct zakoupit i u svého oblíbeného prodejce hudebních nosičů. Fyzicky by cédéčka měla spatřit světlo světa v první polovině listopadu, ale objednávat můžeš samozřejmě už teď... :) Takovou malou motivací pro rychlou objednávku nechť je fakt, že prvních 8 objednávajících obdrží bonus v podobě CD Plzeňská scéna III. zcela zdarma!

9. 10. 2003

Možná trochu opožděně, ale zato s ještě větší upřímností přejeme našemu milému příznivci skvělý rok 2004 a hlásíme se s novinkami. Proti původním plánům k vydání našeho prvního oficiálního nosiče nedošlo v polovině listopadu, jak jsme si všichni přáli, ale dochází k němu až nyní. Důvodem byly průtahy s tiskem papírových materiálů, které byly překlenuty, a tak je už CD Mrtvého řízka - Nahoru a dolů - skutečně fyzicky na světě. Věříme, že se nám tak teď aspoň trochu podaří zvířit vody nynější okurkové sezóny. :) Objednávat můžete na naší e-mailové adrese nebo přímo kupovat u svého oblíbeného prodejce hudebních nosičů. Křest ale bohužel stále není možné naplánovat kvůli neobsazenosti pěveckého postu. Přestože náročným výběrovým řízením prošla jedna vhodná kandidátka, nyní se po ní slehla zem, a tak nezbývá než dále hledat...

8. 2. 2004

Opět se hlásíme s novinkami pro posluchače Mrtvého řízku! Tou první je uvedení našeho cédéčka Nahoru a dolů do distribuce, což by mělo znamenat jeho dosažitelnost v plzeňských obchodech Music Records (Dominikánská ul.), Globus (Americká a Borská ul.), značková prodejna Avik (OC Centrum) a Carrefour. V případě problémů nám prosím dej vědět. Jinak lze CD samozřejmě objednávat přímo u zdroje, tedy u nás. No a tou druhou novinkou je konečně obsazení ženského pěveckého postu v naší skupině, což se zdálo být už skoro nadlidský výkon, ale povedlo se (snad :)) a její jméno zní Markéta Hejduková. Těšíme se, až vás seznámíme... :)

8. 3. 2004

Na naše stránky přibyl záznam z našeho ústního vystoupení v Českém rozhlase Plzeň, a to do ukázek...

12. 3. 2004

Pozor, už je to tady! Naplánovali jsme křest našeho mimina! CD Mrtvý řízek: Nahoru a dolů bude pokřtěno se vší parádou ve čtvrtek 20. května v klubu Runway (Žlutická ul.) Stane se tak za účasti skupin Laik a Petr Mach. Jako kmotr bude do dějin zapsán Marcel Mourek. Kromě nového CD představíme i novou zpěvačku, Markétu Hejdukovou. Snad to klapne. :)

25. 3. 2004

Tak to máme za sebou. :) Po předpremiéře s naší novou pěnicí Markétkou na plzeňském majálesu na konci dubna tohoto roku se uskutečnila i samotná premiéra spojená s křtem našeho novorozeného alba. V klubu Runway se seběhlo vše podle plánu, a tak poměrně početné publikum složené z příznivců skupin Laik, Petr Mach a hlavně Mrtvý řízek mohlo vidět kapely naživo a hlavně přijímat spoustu libých tónů do hlavy. :) Aby byl celkový hudební dojem stoprocentní, byl večeru přítomen mistr zvuku Roman Pešek, který ustál i určité množství šampusu v aparátu, za což mu patří velký dík. Rovněž bych osobně jako Řízkův klávesista chtěl moc poděkovat Leoši Houdkovi za zapůjčení nástroje. Díky moc! Celkově samozřejmě největší poděkování patří návštěvníkům večírku za skvělou atmosféru. I díky tomu byl projev naší nové zpěvačky samozřejmý, jako by s námi zpívala odnepaměti... :)

25. 5. 2004

A je tu konec sezóny 2003/2004. Skoro už bychom mohli být nostalgičtí, kolik už toho máme za sebou. Nicméně na konci června se v plzeňském Divadle pod lampou uskutečnil večírek skupin Mrtvý řízek, V3ska a My nevíme, kde nás poslední dvě jmenované kapely parádně pobavily, a proto si zaslouží náš dík. Doufáme, že se to aspoň částečně podařilo i nám ve vztahu k návštěvníkům vystoupení... ;) Posledním koncertem tohoto školního roku bylo vystoupení na nádvoří Plzeňského Prazdroje. Základním úspěchem byl už ten fakt, že k vystoupení vůbec došlo. Celý den bylo sice hezky, obloha naprosto bez mráčku, ale jako na potvoru a dle zákona schválnosti začalo pršet během naší produkce. Stále jsme na tom byli ale ještě lépe než skupina Tři sestry revival banda, která měla nastoupit po nás a jejíž vystoupení se z důvodu absolutní průtrže mračen neuskutečnilo. Na každý pád jsme rádi, že jsme si zahráli, protože nás to baví, a navíc byl dobrý zvuk, dobrá nálada a milí posluchači zkousli i nějakou tu vodní kapku ve svém kelímku s pivem. Přejeme všem stoprocentní zrekreování v průběhu léta!

9. 7. 2004

Skoro se nechce věřit, že už je to více než půl roku, co jsme se našemu milému příznivci ozvali naposledy. Zřejmě dopady neustále zrychlující se lidské společnosti začínají působit i na nás... :) V každém případě byla v září minulého roku zahájena sezóna 2004/2005, a to speciálním vystoupením pro podporu recyklace odpadů na dobřanském náměstí, kde, i když se jednalo o akci pod širým nebem, déšť na sebe nechal čekat až do doby po našem vystoupení, což je samozřejmě s podivem, ale od nás mu patří za to zpoždění velký dík. Následovaly další akce, během kterých se naše Markétka asimilovala s naší bandou, konkrétně vystoupení v Runwayi a také poprvé v Parlamentu, což je skvělý podnik, který v sobě zahrnuje veškeré výhody, které si muzikant Mrtvého řízka vždy přál. Kromě super prostředí, sortimentu (G i P), reprodukované hudby zásadně ve stylu rock je v centru města, a navíc je pro naše vystoupení zajištěn zvukař, z čehož plyne, že nemusíme vybírat vstupné. Skoro by se nám chtělo podnik pojmout za domovskou scénu, ale vzhledem k tomu, že všechny podniky, které jsme si takto oblíbili v minulosti (U Lva, Černý racek a Chameleon), přestaly existovat, máme z toho trochu obavy. :) Nicméně to není až tak podstatná záležitost, důležitější je, že většina koncertů této sezóny je už naplánovaná, a tak nezbývá než se těšit na viděnou a hlavně slyšenou na některém z našich vystoupení...

30. 1. 2005

Děkujeme našemu milému příznivci, že se poslední dva koncerty tak vydařily, neboť je to hlavně jeho zásluha. ;) Několik momentek je k vidění na stránce Hudba v Plzni.

22. 3. 2005

Už celkem dlouhá doba uběhla od příjemných vystoupení na festivalech Čůza a Majáles Plzeň, stejně jako od skvělého vystoupení v klubu Parlament, ale přesto bychom rádi poděkovali těm, kdo si nás přišli poslechnout, protože jestli se nám podařilo potěšit našeho milého posluchače alespoň z poloviny tak, jako on potěšil nás, bylo by to vážně prima! Škoda jenom, že tragickou shodou okolností jsme nemohli jako tradičně zakončit letošní školní rok...

Možná by se zdálo, že nemá cenu na těchto stránkách uvádět nějaké podrobnosti, ale vzhledem k tomu, že zaznamenaly v poslední době rekordní návštěvnost, je zřejmě třeba nějakého "oficiálního" prohlášení. Bohužel výdobytek moderní civilizace v podobě silničního provozu si vyžádal krutou daň v podobě života našeho milého baskytaristy Péti, což pro nás neznamená jen ztrátu špičkového muzikanta v kapele, ale taky spolužáka a skvělého kamaráda. Před několika dny jsme se sešli, abychom řešili otázku další existence našeho souboru. Rádi bychom pokračovali, i když je nám jasné, že Petr jako osobnost je nenahraditelný. To je pro nás určitou motivací pro změnu názvu kapely, abychom tak dali najevo, že bez Petrova charismatu nemůže být Mrtvý řízek Mrtvým řízkem.

Uvidíme tedy, jak se všechno vyvine, ale jisté je, že jakmile k něčemu dojde, budeš Ty první, kdo se o tom dozví, náš milý příznivče! Zatím přejeme krásné léto a těšíme se na slyšenou!

4. 7. 2005

Tak jsme tu opět! Kdybys nevěděl(a), že jsme změnili název z Mrtvého řízku na Maxipsa Fíka, asi bys ani nečetl(a) tyto stránky. :-) Možná by Tě zajímalo, jaké pohnutky nás ke změně názvu vedly, a tak jsme připravili seznam možností, z nichž více než jedna může být správná:

  1. skončila naše inspirace skupinou Take That, je třeba se někam posunout a velký morální kredit Maxipsa Fíka je pro nás výzvou,
  2. chtěli jsme si ušetřit vysvětlování, že Mrtvý řízek není ani Mrtvý Řízek ani Mrtvej řízek, tady je to jasné,
  3. Péťa Klíma vždycky tvořil výraz skupiny Mrtvý řízek a bez něj je to prostě jiná kapela,
  4. někteří lidé nám vyčítali nevhodnost původního názvu ve stínu červnových událostí...

Ale pojďme nyní kouknout na současné dění: Dobrou zprávou je, že se nám podařilo najít nového člena - představujeme Ti našeho baskytaristu Petra Beneše. Právě se společně dáváme dohromady. Ale pořád nemůžeme naplánovat žádné vystoupení, protože naše milá zpěvačka Markétka se ze zdravotních důvodů musí šetřit. Ale jakmile se nějaký termín stanoví, bude ta informace hned na těchto stránkách, takže nás pravidelně navštěvuj... ;-)

5. 10. 2005

Všechno se chýlí k prvnímu vystoupení pod novým názvem. Moc se těšíme!

19. 1. 2006

Ještě jedno malé doplnění k seznamu důvodů pro změnu názvu z 5. 10. 2005:

  1. protože platí rčení 'nomen omen', zařazovala nás spousta lidí (včetně administrátorů katalogu Seznam :-)) do škatulky 'hardcore', a to je styl, který nás zrovna plně nevystihuje...

23. 1. 2006

Dlouho se v této sekci nic neobjevilo, tak je třeba to napravit! Z fáze těžkého cvičiště jsme se dostali na lehké bojiště. Samozřejmě posouzení našich výkonů je na návštěvnících koncertů, ale co se týká kvality publika, tak my si rozhodně nestěžujeme. ;-) Důležité je, že nový člen týmu, baskytarista Petr, se zapojil do díla s perfektním nasazením a skoro by se dalo říct, že kromě absolventů konzervatoře by nikdo nepoznal, že s námi nehraje odjakživa. Věříme, že další změny v sestavě nás nepotkají buď už nikdy, nebo v nejhorším případě nejdřív v přespříští pětiletce... A ještě jednu důležitou věc je tu třeba zmínit. Vzhledem ke zdravotní indispozici naší slavice Markéty jsme byli těsně před koncertem na plzeňských studentských slavnostech postaveni před volbu, jestli hraní odříct, nebo bleskově zajistit náhradní zpěvačku. Jako blesk z čistého nebe, či spíše jako zázrak kde se vzala, tu se vzala Soňa, která se během neuvěřitelně krátké doby naučila dostatek písniček na to, aby se koncert konal. Soni, díky!

12. 5. 2006

Příznivce kapely Maxipes Fík je jistě dychtivý nových poznatků z naší rodinné kroniky. Jasně, že dávat o sobě znovu vědět po tak dlouhé době, je ostuda a moc se omlouváme. Co se tedy událo? Byl to jeden koncert v krčmě U Krokodýlího ocasu. Kromě nás zahrál ještě Oráč a v naší sestavě se opět objevila Markéta. A protože ta čeká miminko, bylo nás na podiu o jednoho víc. Takové těhotenství představuje pořádný záhul a nějak to nejde dobře dohromady s náročným působením za mikrofonem. Rock'n'roll totiž není prdel. :-) A tak se pro nějaký čas musíme Markéty vzdát. Z tohoto důvodu odpadly další dva naplánované koncerty. Ale vystoupení na nádvoří Plzeňského Prazdroje už jsme si vážně nechtěli nechat ujít. Role Áji se opět ujala Sonina. Naučila se během velmi krátké doby skvěle další pro ní zatím neznámé písničky a její výkon na pódiu byl podle všech zúčastněných členů kapely naprosto suverénní. Snad byli toho názoru i všichni přítomní. V každém případě tahle akce opravdu klapla. Počasí vyšlo a atmosféra byla skvělá, takže máme velkou radost, že naše práce ve zkušebně měla smysl.

A co bude dál? V nejbližší době nás čeká soustředění u Luboše na chatě, po kterém bude následovat, pozor, stěhování do nahrávacího studia, kde konečně po třech letech pořídíme další nahrávku. Těšíme se, tak snad to všechno vyjde. V těchto dnech ale začínáme užívat léta a bezva léto přejeme i Tobě!

28. 7. 2006

Léto je za námi a my si můžeme s potěšením říct "a je to". Vyšlo to podle plánu. Nejprve nabitý týden u Luboše na chatě, kde jsme dohnali všechno, co bylo do té doby zameškáno, vyladili sóla, naladili hlasivky a sehráli se na úroveň symfonického orchestru. Následoval přesun do Domažlic, kde jsme pod taktovkou hudebního mistra Michala Janečka pořídili materiál na slibované album. Během následujícího měsíce nás čeká míchání a konečná úprava nahrávky, a pak už potenciální hit letošních Vánoc vypustíme do světa. Název bude Hrátky se psem, zazpívaly si na něm obě zpěvačky, Markéta i Soňa, takže slibujeme, že se bude jednat o opravdu pestrou poposlouchanou. :-) A jako předzvěst této velké hudební nadílky jsme pro Tebe jako předkrm přichystali album Nahoru a dolů volně ke stažení v sekci nahrávky. Enjoy!

22. 9. 2006

Opravdu to letí a máme tu listopad. Nahrávka je na konci 9. měsíce a na našich stránkách v sekci nahrávky si můžeš poslechnout, jak to zní, a naše dílo si taky objednat. Kromě dostupnosti z našich stránek můžeš pořizovat i osobně na koncertech nebo ve všech dobrých prodejnách hudebních nosičů. :-) Křest proběhne, až bude plně funkční naše Markétka (v současnosti také v 9. měsíci), ale doufáme, že do té doby se uvidíme. Rádi bychom udělali koncert ještě tenhle rok. A druhá podstatná věc, o které Ti musíme dát vědět, je fakt, že bylo nás pět. Už je nás totiž šest. Sonička přijala nabídku stálého angažmá, a tak se budou holky na koncertech u mikrofonu střídat. Snad to vyjde podle našich představ a Ty oceníš zvýšenou pestrost našich vystoupení... ;-)

11. 11. 2006

A máme tu nový rok. Co víc si přát. Doufáme, že jsi pod stromečkem objevil našeho nového potomka a že se jeho prostřednictvím zvýšila míra radosti na Tvém silvestrovském večírku. :-) V každém případě není třeba zoufat ani propadat panice, pokud ses do kontaktu s našimi Hrátkami se psem ještě nedostal(a), a upozorni na tuto skutečnost svého velikonočního zajíce. Třeba bude bystřejší než Ježíšek. Ale hlavně, aby sloužilo to zdravíčko, ostatní je vedlejší.

Chtěli bychom se prostřednictvím této zpovědnice vrátit k našemu prosincovému koncertu. Po třetí v řadě se vyskytly technické problémy se zvukem, což bychom s povděkem mohli kvitovat jako alibi pro zakrytí případných hráčských nedostatků, ale my si řekli že ne, že takhle to nejde, a rozhodli se, že od příště v Parlamentu jedině na vlastní ampliony. Snad tuto změnu budeš moct ocenit Ty, milý příznivče/milá příznivkyně. V každém případě několik koncertů v tomto roce je již naplánováno. Vycházeli jsme z možností našeho milého města a Tvého přání vyjádřeného prostřednictvím ankety. Snad bude vymyšlený kompromis "kdy a kde" vyhovovat všem. Těšíme se!

11. 1. 2007

Do dnešního dne se od posledního příspěvku na těchto stránkách opět hodně událo, a tak je tu příležitost opět něco připsat do naší kroniky. První událostí tohoto roku byl návrat Maxipsa Fíka na prkna dřívější bašty plzeňských elektroniků - HiFi klubu. Tenhle originální podnik jsme naposledy opustili kvůli tamějšímu dramaturgovi, kterému při zaslechnutí zkreslené kytary vstávaly vlasy hrůzou. Ten současný je nám mnohem lépe nakloněn a navíc s námi je ochoten i ochutnat produkty, které na baru nabízí. :-) Druhou novinkou je splnění našeho novoročního předsevzetí, a to zajištění vlastní aparatury pro klub Parlament. Těší nás, že i podle vás to byl krok správným směrem! A do třetice je tu aktualizace naší ankety: Přizpůsobili jsme nabídku odpovědí našim současným písničkám i současné nabídce plzeňských klubů. Takže opět prosíme: hlasujte a soutěžte. A že na Tvůj názor dáme, dokážeme i dnešním koncertem v Divadle pod lampou, které v minulé anketě vyhrálo v kategorii "Podnik roku". ;-)

18. 4. 2007

Autor tohoto textu Honza byl napomenut baskytaristou skupiny Petrem za jeho obsahovou neaktuálnost. Vzhledem k pravdivosti tohoto tvrzení bylo rozhodnuto o zjednání rychlé nápravy v podobě doplnění všech důležitých informací ze života Maxipsa Fíka. :-) Je trochu škoda, že ne příliš fotografií bylo v poslední době pořízeno, a tak aspoň za každý chybějící obrázek se zde teď musí objevit tisíc slov.

Duben tohoto roku pro nás znamenal seznámení s perspektivní studentskou kapelou 13 stejně jako návrat na prkna plzeňského Divadla pod lampou, kde se o nás postaral svědomitý zvukař Ondra, za což mu patří náš vřelý dík. Všem studentům jsme následně ukázali, co v nás je, na plzeňských slavnostech majáles. V květnu jsme spojili elektrotechnické síly v klubu HiFi se skupinou, která si zakládá na podávání Jalového výkonu. Nám se stejně zdálo, že činění bylo dost a dost! V červnu jsme oslavili jednak narozeniny Michala Caisla a jednak příchod léta. Myslíme, že bylo co slavit.

Po nabytí nových sil a nových nápadů jsme dali hlavy a nástroje opět dohromady na tradičním soustředění, kterým jsme opět poctili obec Hracholusky, a zejména pak Lubošovy drahé prarodiče. Sezóna 2007/2008 byla zahájena v klubu Parlament za profesionální zvukařské péče Michala Fialy a láskyplného tleskání milých příchozích posluchačů. Nyní máme před sebou křest aktuálního nosiče Hrátky se psem. Ten se uskuteční v nově zrekonstruovaném HiFi klubu vybaveném novým nábytkem a novými průduchy pro odvod kouře. To se to bude zpívat! Po našem vystoupení jsme si v roli hosta nadělili Petra Macha a samotným pokřtěním jsme pověřili nejsympatičtější ženu plzeňského kulturního dění, Petru Jarošovou. Věříme, že všechno klapne, jak se sluší a patří!

20. 11. 2007

Jsme opět o rok starší, a nebude to rok ledajaký. Po úspěšném křtu našich Hrátek v listopadu a ještě úspěšnější velikonoční besídce v prosinci přichází rok 2008, v rámci něhož se bude slavit 10 let naší existence! Bude to druhý koncert v tomto roce, ten únorový, a uskuteční se s ohledem na anketu na našich stránkách v Divadle pod lampou. Když jsme u té ankety, došlo k dnešnímu dni k jejímu vynulování, aby odrážela aktuální stav Tvých preferencí, náš milý příznivče. Z výsledků té minulé se určitě budeme inspirovat při sestavování playlistů na naše koncerty. V hitparádě duben 2007 až leden 2008 nejvíc zabodovaly hity: Asistentka, Zvířátková pohádka, Hlídej svý tělo, Tvá přízeň, Pojďte pane, Pro tebe, Vyvolený bráška a Hříšná láska. Ještě před oslavou narozenin ale stihneme zahrát v Hifáči, kde se bude opět křtít, tentokrát ale kapelou Jalový výkon, která bude hrát s námi.

20. 1. 2008

Dnes již můžeme konstatovat, že koncert v Hifáči se podařil. Jedná se samozřejmě o názor subjektivní a jednostranný, nicméně si ho troufáme uvést i po zjištění několika názorů i z druhé strany, ze strany našeho milého auditoria. Tomu děkujeme za vytvoření skvělé rodinné atmosféry a zvukařovi pro změnu děkujeme za perfektní zvuk. Klávesista skupiny a autor těchto řádků by si snad o lednovém koncertě troufl tvrdit, že to bylo naše nejlepší vystoupení vůbec. Jalovému výkonu se podařilo úspěšně uvítat občánka, kmotrem se stala jedna z nejvýraznějších osobností plzeňské elektrotechniky, Martin Pittermann.

V rámci tohoto dějepisného pojednání bychom rádi poděkovali také těm, kdo v době vrcholící chřipkové epidemie našli dostatek sil a vyrazili na náš narozeninový večírek v Divadle pod lampou. Věříme, že jsme nikoho svým profesionálně-amatérským podáním se značkou "již 10 let na trhu" nezklamali. Děkujeme a budeme se těšit na setkání na jaře! PS: Fotky z narozenin budou, jen co je dáme dohromady.

A ještě jedna důležitá informace: Naše milá Markétka se rozhodla, že se bude zatím na 100 % věnovat mateřství, což znamená, že Maxipes Fík se opět dostává co do počtu členů na číslo 5. Markétce děkujeme za všechno a budeme se těšit, že třeba na některých dalších narozeninách se aspoň v roli hosta objeví.

26. 2. 2008

Založili jsme si profil na Bandzone.cz. Kromě poslechu tří celých skladeb z našeho aktuálního alba je možné stát se součástí našeho fanklubu. Co víc si přát. ;-)

8. 3. 2008

Čtvrtá dimenze časoprostoru nemešká, a tak máme za sebou zase kupu zážitků. Ty jsme nasbírali na známých místech činu, jako je Parlament, lochotínský amfík nebo Lampa, ale i open-air na zahrádce restaurace U Šesti strun. Tam jsme navíc poprvé společně zahráli se skupinou Dva a půl cvrčka. Během letních dnů jsme sbírali nové zážitky prakticky každý sám, ale už na začátku září jsme se sešli u Luboše na chatě, abychom trochu sladili formu před zahájením nové sezóny. Ostatně jak se nám to dařilo, je možné shlédnout v našem fotoalbu.

A protože do začátku podzimu už scházejí pouze hodiny, máme připravený seznam míst, kde se s námi můžeš zahřát. A mezitím nám zase můžeš dát vědět svůj názor do aktualizované ankety. Budeme rádi. Jinak bychom se třeba nedozvěděli, že se Ti obzvlášť líbí písničky Asistentka, Kosmická a Pojďte pane. No a pokud se Ti naše tvorba líbí natolik, že bys nás v naší činnosti chtěl(a) podpořit i jinak než potleskem, existuje další možnost. Děkujeme!

21. 9. 2008

Nejen že začala zima, zatímco jsme se na této stránce nepotkali, ale dokonce je tu nový rok! Doufáme, že i když se setkání neuskutečnilo prostřednictvím těchto stránek, to konec konců není tak podstatné, došlo k němu v některém ze sympatických plzeňských klubů, kde jsme na podzim a začátku zimy zahráli: Bylo to zahájení sezóny na domácí půdě jediného opravdového Parlamentu, naše premiéra na prknech pódia klubu 100dolla a následovala vánoční besídka v Hifáči, kde jsme představili rýmejky nejkrásnějších českých koled podle aranží předních osobností českého teleshoppingu. Chtěli bychom Ti, když zrovna začíná ten nový rok, popřát hodně dobré muziky, a když si do svého playlistu zařadíš i tu naši, budeme polichoceni. ;-)

2. 1. 2009

To je skandální, jak dlouho se zde neobjevil nový příspěvek. Copa je tůto potom za kroniku, že jo? Co speciálního nás tedy potkalo během uplynulého půlroku? Zejména je třeba zmínit společná vystoupení s kapelami Rastabilly's Kang a MDK Band, se kterými jsme do té doby ještě nehráli. Bylo nám ctí a pohled do programu našeho prvního koncertu v sezóně 2009/2010 předznamenává, že ve spolupráci se bude pokračovat. Další zajímavostí je akce Kapeláž, která se uskutečnila na palouku v areálu plzeňské univerzity. Honza Hyndrák, který dal akci dohromady, dokázal dostat na jedno pódium pořádnou várku kapel, které často neměly společného nic kromě příslušnosti svých představitelů k západočeské akademické obci. Velmi inspirativní.

A teď zbývá optimistický výhled do nové sezóny: Maxipes Fík chystá jednak koncerty na oblíbených i nových místech a hlavně také dokončuje sběr písniček do nové albové kolekce, která by měla vzniknout během Velikonoc v domažlickém studiu Michala Janečka. To zas bude skvělá spolupráce, těšíme se moc.

22. 9. 2009

Sezóna 2009/2010 je v plném proudu a proto se sluší doplnit, co se událo, děje a bude dít, do naší kroniky. Pokud to vezmeme chronologicky, máme za sebou několik dalších příjemných vystoupení. Těší nás, že jsme si opět zahráli s našimi oblíbenci Rastabilly's Kang, kolegy techniky z Jalového výkonu a navázali "mrumlovskou" spolupráci s Coldfeet. Pěkně vám to hraje, přátelé! ;-) Trochu nás mrzí změna majitele našeho dříve domovského Parlamentu. Nová koncepce provozu klubu koncerty nepředpokládá, a tak se zřejmě budeme muset usídlit ve skoro vedle stojící 100dolle. :-)

Co se potom týká oné přítomnosti, aktualizovali jsme anketu na našich stránkách. Ta stávající nám prozradila, že aktuální hitparáda kapelního plejlistu vypadá takto: Kosmická, Poslední know-how, Pojďte pane, Zvířátková a Asistentka. Děkujeme za dobrý vkus při výběru. Všimli jsme si také, že nejraději na nás, milý příznivče, vyrazíš v sobotu (to my rádi koncertujeme, jak jen to jde), a to do 100dolly nebo do Lampy. Vypadá to tedy, že ve druhém případě oceníš profesionální zázemí, byť prostředí je o něco chladnější. Nebo se pleteme? Tvůj názor je vítán v naší knize přání a stížností. ;-) Anketa byla aktualizována podle aktuálního plejlistu i seznamu vhodných klubů, a tak budeme opět rádi za aktuální názor.

Tou hlavní novinkou je ale uvedení našeho aktuálního alba Hrátky se psem kompletně ke stažení. Ber to jako malý předkrm před chystanou novinkou, kterou bychom rádi pořídili jako takového velikonočního zajíčka na začátku dubna v Domažlicích. Drž nám palce…

4. 2. 2010

Tak to vypadá, že ani se 100dollou to nebude ta pravá jistota, po které všichni tak toužíme. V únoru jsme zde sice opět zahráli v osvědčeném spojení s Rastabilly's Kang, ale vypadá to, že to bylo zároveň poslední vystoupení v tomto sympatickém prostoru. 100dolla se prodává a vypadá to, že to s ní dopadne (alespoň co se živých hraní týká) jako s Parlamentem… Ještě že v současnosti o kluby v Plzni není až taková nouze. :-) V březnu jsme například otestovali Utopii s pozitivním dojmem. Navíc došlo k seznámení s kolegy z Paheylu a jsme přesvědčeni, že tento koncert nebyl poslední společný. Jsme moc rádi, že v dubnu nám již poněkolikáté v řadě přálo počasí na plzeňském majálesu. A v květnu přišel na řadu další nový objev - klub Watt, ale v tradiční sestavě s Laiky a Petrem Machem. Zbývá ještě první open air akce v bývalých Šesti strunách, dnes v restauraci Šachmat, a to s dalším novým objevem, kapelou Dátura, dnes již rovněž personálně propojenou se skupinou Tleskač.

Květnový koncert v hvězdném složení a ve velkém prostoru byl takto dimenzován z toho důvodu, že jsme předpokládali zároveň křest našeho nového cédéčka. To jsme ale na druhou stranu poddimenzovali čas potřebný pro pečlivou práci na našich peckách, a tak se úvahy o křtu přesouvají na konec září/začátek října. Nakonec jsme nahrávku pořizovali během 12 dnů v průběhu dubna a května. Teď je vše již na virtuálních páskách v počítači Michala Janečka a v současnosti se těšíme na první náhled (náslech), který nám Michal připraví. Vzhledem k jeho 100% přístupu i vytížení se nedá předpokládat, že by bylo hotovo dřív než na konci června. Hlavně ale žádný spěch, taková věc potřebuje námořnickou rozvahu a opakované měření před jedním řezáním. Těšíme se ale velmi, až to bude hrát u Tebe doma, milý náš příznivče! ;-)

8. 6. 2010

A už je to skoro tady! Nová sezóna! A hned křest! Z toho plyne, že všechny granule se podařilo smíchat, a že se tak stalo až na konci července, je jasným důkazem, jak moc jsme si dali záležet. Vzhledem k tomu, že u přípravy nebyla žádná kočička, věříme, že se nám podařilo připravit vyvážené a výživné menu, nikoliv nějaký uchabolový ajntopf. Vítání nového hudebního občánka se uskuteční těsně před svátkem sv. Václava, v pondělí 27. září ve Wattu, a to za podpory punkrockové Tresky a skarockových Ocho Ríos. Prestižním titulem našeho kmotra se bude honosit Petr 'Kalda' Kalous. Z organizačních důvodů se musí skončit v policejní hodinu a tomu bude přizpůsoben začátek: šestá večerní. Prosíme, určitě si tuto akci nenech ujít!

18. 9. 2010  

No to jsou věci! Tři a půl roku bez jediného nového písmenka. A přitom se to zdá, jako kdyby od té doby utekl měsíc. Naštěstí také to, že se zde nic neobjevilo, souvisí s tím, že se taky nic špatného nestalo. Máme za sebou spoustu příjemných akcí v našich oblíbených kotvištích Jamu, Hifáči a Šachmatu, nejčastěji společně se spřátelenými Coldfeet a Rastabilly's Kang, okořeněných navíc i zaplutím do amfíku za Plazu. Takovým celkem netradičním zásahem do maxipsího každoročního provozu bylo narození malého Benešátka Jáchyma, kteréhož přivedla na svět věrná láska naší Soničky a našeho Petra. Chystáme se tedy zahájit sezónu 2013/2014 až poslední lednový den 2014 v Jamu. Drž nám palce, aby malý Jáchym se Soninou účastí na našem koncertě souhlasil. A určitě se zastav nastražit uši. Moc se na Tebe těšíme.

21. 1. 2014zpět

Vox populi - soutěž